top of page

Başarıya Giden Yolda Motivasyon ve Sistem

Evrim bizi en kolay yolu seçebilen bir beyinle donatmıştır. 🧠 2010lu yıllarda bloglar okurduk, bugün ise onları izliyoruz. Kendi ekonomimizi düzene koymak ya da TikTok'ta 15 dakika daha vakit geçirmek arasında tercih yaparken, seçim kolay hale gelmiştir.


Ancak, uzun vadeli değişikliklere ulaşmak için motivasyonun tek başına yetersiz olduğunu fark ediyoruz. Motivasyon, kilo vermek, ekonomimizi düzeltmek veya pek keyif almadığımız bir şeyde ilerlemek için yetişebileceğimizden daha hızlı bir şekilde azalabilir.


Neyse ki, tembel olma durumunu yenmek ve yine de başarılı olmak için yöntemler vardır.


İçsel Motivasyon

İçsel motivasyon, bir etkinliği yaparken eğlenceli ve anlamlı bulduğumuz anlamına gelir. Bir koşu yapmanın sonrasında iyi hissettiğinizi düşünmek, koşunun zevkli olduğu anlamına gelmez, çünkü o zaman içsel motivasyon olarak sınıflandırılamaz.
İçsel motivasyona sahip olduğumuz aktiviteleri sürdürmek kolaydır. ⛷ Diğer her şeyi elde etmek istediğimizde saf motivasyondan başka bir şeye ihtiyacımız vardır.


Hedefler Yerine Sistemler

Hedefler koymak neredeyse kutsal bir prensip haline gelmiştir. Ne yapmak istediğinize bakılmaksızın, hemen açık hedefler koyma tavsiyesi alırsınız, ne yazık ki bu yeterli değildir. Hedeflerle sistem arasındaki fark, hedefler üzerine odaklananın sonuca odaklanması, sistem kullananın ise sürece odaklanmasıdır.


Belki bir kitap yazma hedefi koydunuz, ancak bu hedef, günlük yaşamınızda size ilerleme sağlamayacaktır. Her zaman kitabı başka bir güne erteleyebilirsiniz. Hedefe ulaşmak için bir sistem, kitabınız üzerinde her gün 20 dakika yazmanız gerektiğini belirler. ✍️


Hedefler genellikle stresli hissettirir ve (bir kitap yazma gibi) büyük olma eğilimindedir, bu da başarısız olduğunuzu hissetmenize ve tamamen vazgeçmenize neden olabilir.


Sistemler ise daha hoşgörülüdür. Sadece bugün 20 dakika yazmayı başaramadığınız için yarın başaramayacağınız anlamına gelmez. Sürece odaklandığınızda tam kontrole sahip olursunuz ve bu da motivasyon sağlar.


Motivasyon ve Beceri Geliştirme

Tüm çalışanların yıl sonuna kadar x seviyesine ulaşması hedefini koymak, tam kontrolü olmayan bir hedefe güvenmektir. Birisi hastalanır, başkası çalışır ve hedefe yine de ulaşamaz, başkası Aralık ayının son günü çalışır. 🎄


Düşünmenin daha iyi bir yolu, sürece odaklanmanız gerektiğidir. Tüm çalışanların haftada en az y dakika egzersiz yapmasını sağlamaktır. Mantıklı şeylerde doğru düzeyde çalışırsak sonuçların zamanla iyileşeceğini biliriz.


Peki siz nasıl çalışıyorsunuz? Koymuş olduğunuz hedeflere ulaşmada yardımcı olan sistemleriniz var mı?


İçsel Motivasyonunuzu Artırın

Aynı zamanda hoşlanmadığınız şeylere karşı tutumunuzu da değiştirebilirsiniz. Sisteminiz size yapmak zorunda olduğunuz bir koşuşturmadan geçmekse, yaptığınız şeyde eğlenceli yanını bulmaya çalışabilirsiniz. Sonuçta, yaptığınızın sıkıcı olup olmadığını siz belirliyorsunuz.


Unutmayın, her gün küçük adımlarla ilerlemek, büyük değişiklikler yaratmanın anahtarıdır. Sistematik bir yaklaşım benimseyerek, istediğiniz değişiklikleri başarmanız ve hayatınızı dönüştürmeniz mümkün olacaktır.


Hedeflerinize ulaşmanız ve içsel motivasyonunuzu artırmanız dileğiyle! Başarılarınızın devamı için sürekli çaba gösterin ve kendinize güvenin. 🌟5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page