top of page
İş Grafikleri
İşletmenizin Başarısı İçin İletişim ve Gelişim Eğitimleri

Şirketlerinizde her ne yaparsanız yapın, çalışanlarınız ile bir türlü iletişim kuramıyor musunuz? İnsan kaynaklarının, insan değerlerine dönüşmesi ile ilgili gerçekten özenli bir çabada mısınız? İnsan kaynakları departmanlarınızın da iyilik halini sürdürebilir kılmayı mı hedefliyorsunuz? Ya da; yeni kuşakları tanımak, onlarla daha iyi iletişim kurmak, öğrencilerinize ya da çocuklarınıza gerçek bir mentor mü olmak istiyorsunuz? Ya da; girişimcilik eko sisteminden gelen mentorlerin yönlendirmesine, inovatif yetkinlerinizi ön plana çıkarmaya ve motive olmaya mı gereksinim duyuyorsunuz? Gelin yolun tadını çıkara çıkara, birlikte ilerleyelim. Bu eğitimler ile kendimizi, bilgilerimizi, kurallarımızı, yargılarımızı ve bakış açılarımızı güncelleyeceğiz. Yolculuğumuz sırasında tek bir gerçeğin ya da doğrunun olmadığını göreceğiz. Bize hizmet etmeyen, farkındalığımızı ve potansiyellerimizi kısıtlayan, sığ tanımları ve düzen noktalarını gözlemleyeceğiz. Bizden dikkatimizi hak etmeyen hiç bir şeye güç vermememiz gerektiğini öğreneceğiz. Gelişime doğru bir yolculuk her saniyesine değer. Zihniyetimizdeki en ufacık bir değişiklik, bize hem daha fazla öz farkındalık hem de daha fazla öz güven sağlayacak. Amacımız iyilik halinizi sürdürebilir kılmak. Çünkü tıpkı Aborjinlerde olduğu gibi; bireysel gelişimin, diğer bireylerden güç almak olduğunun bilincinde olarak, sevdiklerimize verebileceğimiz en büyük hediyenin, daha mutlu bir "BEN" olduğuna inanıyoruz.

Kurumsal Gelişim Eğitimleri

Bazen işte ve günlük yaşamda gelişmeye devam etmek için doğru bir yönlendirmeye ihtiyaç duyarsınız. Sizi yönlendirecek tüm eğitimlerimizi burada bulabilirsiniz!

Image by Volodymyr Hryshchenko

İLETİŞİM, ÇATIŞMA VE MÜZAKERE YÖNETİMİ

Günümüz iletişiminde, müzakere süreçlerinden kaçınma eğilimi oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak, bu eğitimle müzakerenin taraflar açısından ne kadar değerli bir süreç olduğunu deneyimleyeceğiz. Optimal çözümlerin sadece müzakere yoluyla elde edilebileceği farkındalığını kazanacağız ve müzakerenin ilişkileri ne kadar güçlendirdiğini göreceğiz. Bu eğitim programı, müzakere becerilerini geliştirerek katılımcıların iletişimdeki verimliliklerini artırmayı ve ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Katılımcılar, müzakere yeteneklerini kullanarak çatışmaları etkili bir şekilde yönetebilecek ve en iyi çözümleri bulmak için müzakereye önem vereceklerdir.

Kamu Çalışma Alanı

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI EĞİTİMİ

Örgütsel deneyimlerin hızla değiştiği günümüzde “insan odaklı” şirketler, bu değişimde en çok ayakta kalmayı hak eden şirketler olacak. İnsanı odağa almak demek; bir iş yerinin “insanlardan” oluştuğunun bilincinde olmak demektir. Çalışanlarına değer veren, onların tüm ihtiyaçlarına karşı duyarlı olan şirket kültürleri oluşturmak bu eğitimin ana amacıdır.

Image by Joshua Hibbert

LİDERLİK EĞİTİMİ

Önce kendini lead edebilen, süreçleri bütüncül bir bakış açısı ile değerlendirebilen, duygusal esneklik ve dayanıklılığa sahip, değişime uyum sağlayabilen, iletişimi bir sanat eserine dönüştüren ve gerçek bir içsel güç ile de ekibini, yönettiği organizasyonu peşinden sürükleyebilen liderler yetiştirmek odak noktasıdır.

Image by Jon Tyson

ZAMAN YÖNETİMİ

Günü planlamak, öncelikleri doğru belirlemek, iç disiplini kazanmak, çevreden ya da dışardan gelen zaman tuzaklarının farkına varmak, üreten, verimliliğini günden güne artıran, kendi içsel tatminini sonuna kadar yaşayan bireyler ile açığa çıkan verimliliği bir düşünün. İşte bu eğitim içerisinde elde edilecek kazançlar bunlardır.

Image by Jovis Aloor

İŞ YERİNDE DUYGUSAL ZEKA VE DUYGUSAL DAYANIKLILIK

Duygularını tanıyan insan kendini de yönetebilen insandır. Duygularını tanıyan insan, başkalarının da duygularına karşı duyarlılık kası geliştirebilir. Duygularını zekası ile birleştirebilen bireyler, hem iletişimde, hem iş ortamında hem de özel hayatlarında yaşamlarını büyük bir keyfe dönüştürebilir. Böylece farklı bakış açılarına karşı daha esnek olabilir ve sağlamlığını koruyabilir. Dayanıklılık kaslarını güçlendirmek belki de esneyebilmekten geçiyordur.

Nesneleri havaya kaldırmak

İŞİNİ SEVEREK YAP 

İş dünyası daha verimli, daha keyifli bir yer olabilir mi? Ya şimdiye kadar bize tanımlanan iş dünyasının düzen noktaları, aslında bizim gerçekliğimiz olmadığı için kendimizi bu kadar verimsiz ve sıkışık hissediyorsak? Kurumsal hayattaki var olan tanımların yerini yepyeni süreçler almaya başladı. Değişen örgütsel değerler içinde en temelde insanı odağa koymak artık kaçınılmaz. Yapay zekanın bu kadar hızlı öğrendiği bir zamanda, artık yerimizde kalabilmek için bile kendimizi ve öğrendiklerimizi güncellemeliyiz.

bottom of page