top of page
Geri

Gülhan Berkman Yakar

İş ve Meslek Seçimi/ Yönetici Koçluğu / Eğitmen

Gazi İİBF İşletme Fakültesi “Yönetim Uzlanımı” mezunu olan Berkman, Ege Üniversitesi Pedagojik Formasyon programını yüksek başarı ile tamamlamıştır. Berkman, 2004 yılından bu yana  işini tutkuyla ve bağlılıkla yapan çalışanlar için, kurumlara, kariyer yolculuğunda kişilere, iş ve meslek seçiminde gençlere, eğitim, koçluk ve mentorluk hizmeti vermektedir

Türkiye’nin ilklerinden olan ve insan kaynakları alanında hizmet veren “Fortune” şirketinin kurucuları arasında yer almıştır. Kariyerine, Hürriyet Gazetesi Reklam Pazarlama Departmanı Yöneticiliği, Hürriyet İK ve Yenibiriş.com projelerinde aktif görevler alarak devam etmiştir.

2004 Yılında kurduğu “Berkman Kişisel ve Kurumsal Gelişim Koçluğu”çatısı altında ,eğitim, danışmanlık, mentorluk ve koçluk hizmetleri sağlamıştır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Büyükelçiliği aracılığı ile “Chevening Elçileri” (mentorluk projesi) eğitimlerinde Berkman’ı tercih etmiştir. DUSA (Du Pont Sabancı Int.) YDA Holding, Alfamax , Güleç İnşaat, Bien Seramik İK, Yedaş Elektrik,Teos Marina, TED İzmir Koleji, Kurumsal Eğitim, Danışmanlık ve Koçluk projeleri gerçekleştirdiği kuruluşlardan bazılarıdır. Berkman, Ankara Üniversitesi SBF “Anküsem İnsan Kaynakları Programlarında”,dönemsel eğitimler gerçekleştirmiştir. Türkiye İş Kurumu için Peryön adına “İş Danışmanı” yetiştirme programında eğitmen olarak görev almıştır. TUYUP ( Turizm Uyumlanma Projesi) Eğitmenleri arasında yer almıştır.Bilkent Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi için, yöneticilere ve öğrencilere yönelik NLP temelli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yenibiriş satış ekibine, koçluk ve mentorluk yaparak hizmet vermiş ,2008 yılında yenibiris.com sitesi ile kariyer koçluğu projesi gerçekleştirmiştir. Türkiye PERYÖN’ün (Personel Yönetimi Derneği) paydaşı olduğu Nar Taneleri Projesinde aktif mentor olarak görev almıştır. Bir dönem İç Anadolu Peryön’de yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Berkman, insan kaynakları ile ilgili pek çok başarılı kongrenin organizasyon ekibinde yer almış, oturum başkanı veya konuşmacı olarak katkılar sağlamıştır.

Rotary Asamble Başkanlar Toplantısı’nda, Genç Müteşebbisler(Jaycees)Derneği’nde, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’da ayrıca KOSGEB’in AB projesi olan Fashion Net’te Türkiye’nin çeşitli illerinde katılımcılara seminerleriyle katkıda bulunmuştur. Bilkent ,Gazi, Hacettepe, ODTÜ, İYTE, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kavram MYO, TED İzmir Koleji, Düşünür Koleji’nde iş ve kariyer yaşamına ilişkin seminerler ve koçluk çalışmaları gerçekleştirmiştir. Haber, TV ve radyo programlarına konuk olarak katılmış, kariyer,iş dünyası ve kişisel gelişime ilişkin yazıları, internette, çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmıştır.

2015 - 2017 yılları arasında  TRT Kent Radyo Ankara’da “kişisel gelişim” söyleşilerinde her hafta katkı sağlamıştır.

2014 yılından bu yana İzmir Life Dergisinde ”Kafe Kariyer” Köşesini yazmakta ve You Tube Kanalında kariyer söyleşileri geröekleştirmektedir.Halen gençler için gerçekleşen çeşitli sosyal sorumluluk projelerine mentorluk desteği  vermektedir.

 

Aldığı Eğitimler :

İlk kez Tony Buzan’dan 1996 yılında aldığı seminerin ardından ‘ insan ve beyni’ ilgi odağı olmuştur. Hizmet verdiği her alanda, dünyadaki gelişmeleri takip ederek, sürekli kendini geliştirmeye ve yetkinliklerini arttırmaya devam etmekte olan Berkman bu bağlamda;

 NLP “Neuro Linguistic Programming” ve  Koçluk konusunda Navitas, John Seymour  ve INLPTA ( International NLP Trainer Association) ‘dan aldığı eğitimler ve gerçekleştirdiği uygulamaların ardından  “NLP Master Practitioner” seviyesine ulaşmıştır.  Hipnoterapist, Psikolog & Master Trainer Robert Smith ile birlikte NLP ile Koçluk alanında çalışmalar yapmıştır. Sola Unitas Coach Academy’nin ACTP (Advancing the Path to Core Coaching Competencies) Programına devam etmistir.

Paul Ekman International ESaC - Emotional Skills and Competencies (Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler) ve ETaC - Evaluating Truthfulness and Credibility (Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirme) eğitimlerini başarıyla tamamlayarak uluslararası yetkinlik sertifikası almıştır. Ayrıca Sola Unitas Academy tarafından *EIE - Emotional Intelligence Expert (Duygusal Zeka Uzmanlığı),*IAE - Interview Assesment Expert (Mülakat Değerlendirme Uzmanı) ünvanlarını da elde etmiştir Sola Unitas Akademi’de ICA( İzotomi Certified Analyst) unvanı ile İzotomi ekibinde yer almaktadır. Characterix Danışmanlık ünvanı alan Berkman, Navitas’tan *Yönetimde Koçluk ve Mentorluk,*Point’s Of You- Coaching Game Uygulayıcı Eğitimleri, Sistem Düşüncesini NLP ile birleştiren*ODM ( Optimum Denge Modeli ) I – *ODM II  ve *ODM AİLE Programı, Yrd.Doç.Dr.Kadir Çelik’ten *Doğaçlama Tiyatro’nun Temel Kuralları, Dilek Çelebi’den *Doğaçlama Tiyatro’da Oyun Kişisi ve Başkası Olma, Fatih Pestil’den *An’da Olmak ,Anda Kalmak Raslantısallık ve Olasılık Çemberleri, Uzm. Psk. Erdal Usluer’den *Psikodrama ile Eleman Seçimi, *Hayying Psikoloji’den Aile Dizimi, Transaksiyonel Analiz,Sanat Terapisi,EFT eğitimlerini tamamlamıştır.

Evli, 22 yaşındaki Defne ve 10 yaşındaki Melisa’nın da annesidir.

Gülhan Berkman Yakar
bottom of page